post

Izvērtējot klienta spējas atdot kredītu un aprēķinot katra aizņēmēja kredītlimitu un tam piemērotos aizdevuma procentus, aizdevēji rūpīgi analizē klientu agrāko parādu vēsturi, līdz šim izpildītās saistības un esošo finanšu situāciju, tādējādi samazinot risku izsniegt kredītu, kas vēlāk netiktu atdots. Šāda pieeja dažkārt mazina iespējas saņemt aizdevumu un daudziem klientiem visi ātrie kredīti internetā tiek atteikti, taču rūpīga situāciju un gadījumu analīze ir abu pušu interesēs.

Protams, ātrie kredīti ar negatīvu jeb bojātu kredītvēsturi tiek piešķirti izņēmuma gadījumos, kad aizdevēji nolemj uzticēties klientam atkārtoti, taču visbiežāk šādus izņēmumus pieļauj ātro kredītu sniedzēji, kas atpelna risku ar augstākiem aizdevuma procentiem un īsākiem aizdevuma termiņiem, tādējādi izvairoties no ilgtermiņa riskiem. Piemēram, ja ātrais kredīts tiek izsniegts uz 30 dienām, ir mazāka iespēja, ka tuvākā mēneša laikā klienta ienākumu līmenis būtiski samazināsies, tādējādi bankas apliecinājums par pēdējo mēnešu ienākumiem vai izziņa no darba vietas ir pietiekama garantija, lai izlemtu par labu ātrā kredīta piešķiršanai.

Papildus garantija agrākajiem parādniekiem – ķīla

Daudz grūtāk saņemt aizdevumu ir gadījumos, ja vēlamies aizņemties lielākas summas, piemēram, iegādāties automašīnu vai nekustamo īpašumu. Šajos gadījumos negatīvā kredītvēsture var tikt uztverta jau daudz nopietnāk. Lai izvairītos no nokļūšanas zaudētāja lomā, aizdevēji šajos gadījumos mēdz pieprasīt papildus ķīlu, piemēram, var tikt piešķirta nauda automašīnas iegādei, bet vienlaikus šī automašīna kalpo arī, kā ķīla, kuru aizdevējs būs tiesīgs piesavināties, ja kredīta ņēmējs atteiksies vai nespēs pildīt līguma nosacījumus un veikt maksājumus tam paredzētajā laikā. Tādējādi tiek rasta izeja, lai ātrais kredīts varētu tikt piešķirts arī tiem, kas paspējuši sabojāt savu parādvēsturi, bet kuriem aizdevums ir vienīgais risinājums attiecīgajā situācijā.

Tāpat ķīla ir lielisks risinājums, kā veicināt, lai aizņēmēji pret savām saistībām izturētos daudz atbildīgāk un atkārtoti nepieļautu pagātnes kļūdas. Ja uz spēles ir likts klienta īpašums, attieksme pret maksājumiem un saistībām ir daudz nopietnāka un uzmanīgāka, veicot savlaicīgu apmaksu, jo aizņēmēji apzinās, ka kavējot kaut pēdējo maksājumu, viņi riskē zaudēt jau visu atmaksāto summu un vēl vairāk, ja īpašums pāries kredītdevēja rokās.

Negatīvā kredītvēsture vajā gadiem ilgi

Nenomaksāti rēķini pirms pieciem gadiem var joprojām ietekmēt katra klienta kredītiespējas, turklāt daudzos gadījumos aizdevums var tikt pilnībā atteikts, un šī negatīvā ietekme ir spēkā vēl ilgus gadus pēc saistību nenokārtošanas, tādēļ sen pieļautās kļūdas var joprojām radīt sarežģījumus. Daudzi klienti pat paši jau ir paspējuši aizmirst par šīm senajām saistībām, bet kredītiestāžu atmiņa ir daudz ilgāka un datu bāzes tiek saglabātas gana ilgi, lai liegtu iespējas aizņemties arī tālā nākotnē.

Svarīga gan agrākā, gan esošā finanšu situācija

Lai gan lielākajā daļā gadījumu kredītvēsture ir izšķirošs faktors, lemjot par labu aizdevumam, vēl būtiskāka ir katra klienta ieņēmumu stabilitāte. Ja ienākumi ir lieli, droši un regulāri, tad kredītdevējs var nosliekties par labu kredīta piešķiršanai, it īpaši, ja ātrais kredīts tiek noformēts konkrētam pirkumam vai projektam, kas liecina par apdomīgu aizņemšanos. Daudz kritiskāk kredītdevēji vērtē situācijas, kad cilvēki cenšas noformēt vienu aizdevumu, lai ar tā palīdzību segtu citas kredītsaistības, tādējādi vēl vairāk sapinoties savās saistībās un radot atmaksas problēmas. Lai izvairītos no šādiem riskiem, kredītdevēji ņem vērā kredītvēsturi, bet tāpat skatās arī uz ieņēmumu un izdevumu apjomiem, citām aktīvajām saistībām un iepriekšējo sadarbību. Ja šie rādītāji ir pozitīvi, aizdevējs var pievērt acis uz Jūsu pagātnes kļūdām un sniegt atkārtotu iespēju pierādīt sevi, kā apzinīgu un maksātspējīgu klientu, kam ar katru reizi tiks pavērtas arvien plašākas un izdevīgākas kredītiespējas.